15/01/2020

Klíčové vlastnosti materiálu corten

Možná jste nevěděli, že název ocele CORTEN znamená CORosion resistence (odolnost vůči korozi) a TENsile strength (vysoká mechanická odolnost).Tyto dvě vlastnosti dokonale popisují tuto ocel odolnou vůči povětrnostním vlivům a patentovanou společností United States Steel Corporation v roce 1933.

Od začátku corten fascinovala architekty a designéry a stala se jedním z nejvíce používaných materiálů v architektuře, zejména pak pro městský mobiliář. Cortenová ocel má velmi všestranné využití a nabízí bezpočet možných uplatnění, především díky spojení odolnosti a dlouhé životnosti.

Corten je jednoduše opracovatelná dle architektonických zadání a umožňuje tak vytvářet nové formy a tvary. Z tohoto důvodu jde o materiál, který může být jednoduše využíván při realizaci celé řady výrobků, od květináčů a laviček, přes odpadkové koše a zábrany vjezdu až po přístřešky. Výčet by mohl pokračovat donekonečna.

Architekti a designéři oceňují corten především také pro její přirozený vzhled, zapadající perfektně do daného prostředí svými teplými a měňavými barevnými tóny.

Jedna z vlastností, která corten odlišuje, je efekt rzi, který propůjčuje tomuto materiálu jantarovou barvu, časem se dále měnící. Vystavení povětrnostním vlivům způsobuje vytvoření tenké patiny rzi. Jde o ochrannou vrstvu rzi, která plní důležitou funkci, a to ochránit materiál od další koroze vlivem počasí. Tato ochranná vrstva zabraňuje hlubšímu pronikání dešťové vody, sněhu, ledu a mlhy. Není tedy třeba dalších ochranných nátěrů, čímž je corten nejen přívětivá k životnímu prostředí, ale šetří také čas a finance. Není třeba dalších antikorozních nátěrů a údržby.

Corten je 100% recyklovatelná. Metalco aplikuje oxidační proces proti atmosférickým vlivům.  Cortenová ocel je oplachována vodou a sušena na otevřeném prostranství. Tento proces je naprosto ekologický a přirozený.

Zajímavosti o cortenu:

První použití cortenu v architektuře se datuje roku 1964 architektem Eero Saarinenem. John Deere World Headquarters (stát Illinois – USA) je součást komplexu čtyř budov a je přezdíván „Rezivý palác“ právě pro svoji rezivou barvu použitého cortenu.